Наприкінці серпня на Херсонщині пройдуть культурно-мистецькі заходи кримськотатарського проєкту “Шлях/Yol”.

Пам’ятний знак на честь фортеці Іслам-Кермен планується встановити на каховській Набережній наприкінці серпня. Про це повідомила головна архітекторка Каховки Сєрвіназ Джепарова.

З такою ініціативою до нас звернувся Рустем Скибін, голова громадської організації “Ель-Чєбєр”. Каховка стане одним із майданчиків проведення арт-каравану “Чумацький шлях” у рамках проєкту “Шлях/Yol”. У всіх місцях заходу встановлять пам’ятні знаки і відбудуться культурно-мистецькі заходи. В Каховці вони заплановані орієнтовно на понеділок, 30 серпня, – розповіла вона.

Пам’ятний знак у Каховці встановлять на початку козацького скверу на вулиці Набережній.

“Шлях/Yol” — це масштабний мультидисциплінарний культурно-мистецький проєкт, завданням якого є презентація культури кримськотатарського народу. Організатори обіцяють, що завдяки проведеним заходам вдасться сформувати колекцію предметів ужиткового, візуального, аудіовізуального та аудіального кримськотатарського мистецтва, яку згодом передадуть Кримському дому. Свою участь у проєкті підтвердили Джамала, Ахтем Сеітаблаєв, Ерфан Кудусов та інші відомі кримські татари і українці.

Крім Каховки заходи заплановані у Києві (25 серпня), селі Світлогірське Полтавської області (26 серпня), Нікополі Дніпропетровської області (27 серпня), Бериславі (28 серпня) і Каланчаку (31 серпня).

Нагадаємо, що на початку декомунізації в Каховці пропонували перейменувати кілька вулиць на честь фортеці Іслам-Кермен та кримського хана Менглі-Гирея І. Проте громада міста цю ідею не підтримала.

Фортеці в 1685 році: 1. Кизи-Кермен. 2 Мустрід-Кермен. 3.Мубарек-Кермен. 4. Іслам-Кермен.

Фортеця Іслам-Кермен була збудована Менглі-Гиреєм І на території прибережної західної частини сучасної Каховки у 1492-1506 рр в районі переправи через Дніпро, між двома балками. У 1626 році фортецю відновили, відтоді вона являло собою квадратну кам’яну споруду довжиною 1100 кроків по периметру з 5 вежами і 2 в’їзними брамами. Всередині фортеці знаходилось біля 80 кримськотатарських будинків і мечеть Шагін-Гірей-Джамі. У 1695 році Іслам-Кермен, разом із сусідніми фортецями Мубарек-Кермен, Мустрід-Кермен і Ґазі-Кермен (або Кизи-Кермен), що на території сучасного Берислава, захопило об’єднане українсько-російське військо.

гравюра Леонтія Тарасевича “Взяття Тавані”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я