В обласному центрі Закарпаття проведено міжнародний круглий стіл експертів «Український Крим: відновлення світового порядку».

Центром аналізу регіональних ризиків (ЦАРР) спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень (НІСД) та Ужгородським національним університетом в обласному центрі Закарпаття проведено міжнародний круглий стіл експертів «Український Крим: відновлення світового порядку». Захід відбувся в контексті підготовки до саміту Кримської платформи, який проходитиме в Києві в серпні напередодні відзначення 30-ї річниці Незалежності України.

До обговорення було запрошено широке коло учасників: українські науковці та міжнародні експерти зі Словаччини, Угорщини, Румунії, Польщі, представники дипломатичних місій, Закарпатських облдержадміністрації та обласної ради, неурядових громадських організацій, ЗМІ.

Директор ЦАРР, радниця дирекції НІСД Світлана Мітряєва, яка була модератором круглого столу, зазначила: «Назва відображає справжнє значення деокупації Криму для відновлення стабільності та безпеки в усьому світі. Цей акт агресії з боку Росії повинен бути виправлений, оскільки його наслідки, вочевидь, призведуть до непоправної ерозії тієї системи міжнародних відносин, яка панувала у світі 70 років після завершення Другої світової війни… Європі потрібна сильна,  цілісна і незалежна Україна, а ми, у свою чергу, щиро прагнемо стати рівноправним членом європейської родини. Це наш остаточний цивілізаційний вибір!»

На заході виступив директор Національного інституту стратегічних досліджень, доктор політичних наук Олександр Литвиненко, який наголосив: «Кримська платформа» є дуже важливим напрямком діяльності, а її саміт сприятиме утриманню питання спроби незаконної анексії Криму і окупації півострова російськими військами на світовому порядку денному. Це також сприятиме міжнародній солідарності з Україною та пошуку шляхів деокупації Криму. «Ми всі прекрасно розуміємо, що йдеться не про разовий захід, а про тривалу роботу, яка матиме результатом відновлення українського контролю над Кримським півостровом», — наголосив експерт.

На важливість промоційної підтримки «Кримської платформи» вказав директор Інституту світової політики Євген Магда. Народний депутат України Іванна Климпуш-Цинцадзе назвала позитивним чинником наявність ініціативи, яка здатна об’єднати учасників боротьби за деокупацію Криму, водночас зауваживши, що потрібно нарощувати санкційний режим проти РФ, а не просто його зберігати. Негативна реакція світу на дії російської сторони хоч і була наявною, все ж виявилась недостатньою. Важливим є продовження протидії мілітаризації Криму, систематичним порушенням прав українських громадян на території окупованого півострова. Це особливо важливо в контексті порушень прав та свобод кримських татар — дуже позитивним сигналом тут стало ухвалення Закону України «Про корінні народи».

Зарубіжними учасниками круглого столу було наголошено на незмінності позиції щодо визнання територіальної цілісності України та засудження анексії Криму. Про це говорили депутат Європейського парламенту Іван Штефанєц (Словаччина),  радник прем’єр-міністра Словаччини з питань України Олександр Дулеба,  директор Інституту закордонних справ і торгівлі (Угорщина) Мартон Угрожді,  доцент університету Марії Кюрі-Склодовської (Польща) Лукаш Левкович, президент Інституту громадських справ (Словаччина) Григорій Месежніков,  аташе Генконсульства Польщі у м. Львові Томаш Коваль.

Українськими експертами було висвітлено причини створення та основні цілі Кримської платформи. Про це говорили керівник ГО «Європростір» Олег Батурин, директор ДМГО «Центр міжнародної безпеки», головний консультант НІСД Валерій Кравченко,  головний консультант відділу зовнішньої політики НІСД Олександра Давимука та інші. Директор Інституту державного управління та регіонального розвитку, доктор економічних наук, професор УжНУ Володимир Приходько, зокрема, акцентував: «Російська експансія та зокрема захоплення Криму — це спроба відродження Російської імперії».

На завершення Світлана Мітряєва вказала на те, що Україна розраховує на широку підтримку іноземних партнерів, їхню всебічну участь у реалізації Кримської платформи, адже від цього залежить стабільність та процвітання не тільки європейського континенту, а й — без перебільшення — усього світу.

Джерело: газета Голос України

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я