Про це 15 червня повідомили правозахисники під час презентації тематичної доповіді у Києві.

Свавільні арешти і затримання, насильницькі зникнення, обшуки і тиск, депортації українських громадян з Криму і заборона в’їзду до півострова, примусове виселення з житла, переслідування мусульман, утиски Православної церкви України, вилучення майна і незаконні археологічні розкопки.

Це далеко не повний перелік порушень громадянських і політичних прав з боку російських окупантів у тимчасово окупованому українському Криму. Про це йдеться в підготовленій правозахисниками доповіді “Ситуація з правами людини в Криму за 7 років окупації“, презентованому 15 червня в Києві.

За словами правової аналітикині Олени Виноградової, у доповіді зібрано та систематизовано інформацію про ситуацію з громадянськими, політичними, економічними, соціальними та культурними правами в Криму протягом 7років окупації, а сам документ є унікальним за інформаційним наповненням.

На переконання голови правління Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, однією зі стратегічних цілей Росії в Криму стало знищення свободи слова та вираження поглядів.

“Росія карає кримчан за думку, що Крим – це Україна. Перші такі кримінальні справи ми фіксували з 2015 року, насамперед вони стосувалися журналістів. А взагалі з 2014 року розпочався тиск на незалежні медіа, багато з яких згодом вимушені були переїхати на материкову Україну”, – сказала Скрипник.

Крім того, Росія масово переслідує кримських мусульман та звинувачує кримських татар у причетності до ісламської політичної партії “Хізб ут-Тахрір”: 74 людини сьогодні перебувають за ґратами в цій справі.

За даними правозахисних організацій, щонайменше 105 українських політв’язнів перебувають у місцях позбавлення волі на території Криму та Росії, і ще шість людей – під домашнім арештом.

“Загалом на території Росії та окупованого неї Криму знаходиться щонайменше 111 політичних в’язнів. 84 із них – кримські татари, більшості вже ухвалено або загрожують тривалі вироки та тяжкі покарання. Причинами для такого політично мотивованого переслідування є релігія, громадська діяльність, активізм, журналістська діяльність”, – розповідає голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Також за роки окупації півострова зафіксовано 44 насильницькі зникнення, переважна більшість (28) відбулась у перший рік окупації, а про долю 15 осіб нічого не відомо.

Окупаційна влада також постійно порушує право на приватність: відбуваються численні обшуки в будинках і на підприємствах кримчан. Щорічно кількість таких обшуків збільшується: якщо протягом перших трьох років окупації їх зафіксовано 150, то за наступні півтора року цифра сягнула 186 обшуків. Більшість із цих рейдів вчинялась у місцях проживання чи постійних зібрань кримських татар.

За словами голови Регіонального центру прав людини Анастасії Мартиновської, Росія незаконно затримує кримчан навіть за дії, які були вчинені до моменту окупації, а сама судова система упереджена та не забезпечує права на справедливий суд. Окупаційна влада порушує також права адвокатів у Криму: їм погрожують, намагаються позбавити адвокатських свідоцтв, є випадки затримання адвокатів за їхню професійну діяльність.

Водночас у Криму знищується українська мова в освітній сфері: чисельність учнів, які навчались українською, скоротилося в 36 разів у порівнянні з 2014 роком, а чисельність класів з українською мовою навчання – у 31 раз.

“Ще у 2014 році були знищені всі підручники про історію і культуру України. Крім того, зараз майже немає закладів на території окупованого Криму, де можна отримати знання про українську історію та культуру”, – повідомила голова Центру громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова.

Правозахисники додають, що попри міжнародну підтримку України в її боротьбі проти окупації Криму наразі всі злочини проти прав людини на півострові залишаються нерозслідуваними, а винні в їхньому скоєнні не притягаються до відповідальності.

Крім того, досі не існує дієвих правових механізмів для захисту індивідуальних і колективних прав та інтересів громадян України, які мешкають у Криму, зазначають правозахисники.

“Тому подібні до нашої доповіді моніторинги й оприлюднення фактів порушення прав людини на окупованих територіях залишаються майже єдиним інструментом у боротьбі за українських громадян у Криму, за захист їхніх прав і свобод в умовах окупації до моменту звільнення Криму”, – наголошують автори.

Доповідь підготовлено Домом прав людини Крим: Кримською правозахисною групою, Регіональним центром прав людини, Центром громадянської просвіти “Альменда”, Центром прав людини ZMINA за підтримки Фонду Домів прав людини.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here