Прем’єра стрічки запланована на 27 лютого 2020 року – до шостої річниці анексії півострова.

Коли на початку березня 2014 року на озері Донузлав російські військові заблокували кораблі українського флоту, затопивши на виході з бухти два свої судна, ще ніхто не знав, до чого призведе збройна агресія країни-сусіда.

Тральщик “Черкаси” в окупованому Криму. Світлина Олега Батуріна від 8 березня 2014 року

Протягом трьох тижнів 48 моряків морського тральщика «Черкаси» разом із кількома незламними екіпажами кораблів Військово-Морських сил України тримали оборону на озері. Відмовившись виконувати ультиматум про перехід на бік Росії, тральщик «Генічеськ» спробував прорватися у відкрите море, але не встиг. «Черкаси» та окремо від нього великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський» тримали оборону на Донузлаві аж до останнього штурму російських окупантів. Першим був захоплений «Ольшанський», а ввечері 25 березня 2014 року – «Черкаси». Штурм здійснювався за допомогою двох вертольотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів та тривав понад дві години. Обидва ці кораблі Росія так і не повернула Україні.

Тральщик “Генічеськ” в окупованому Криму. Світлина Олега Батуріна від 8 березня 2014 року

Як тривав спротив команди тральщика «Черкаси» під час анексії Криму, як частина українських моряків переходила на бік окупантів і що загалом тоді відбувалось на озері Донузлав українські глядачі зможуть побачити в воєнній драмі режисера-дебютанта Тимура Ященка «U311 Черкаси». Світова прем’єра стрічки відбулась на Одеському міжнародному кінофестивалі за участі команди тральщика. Фільм також було відібрано до конкурсної програми Варшавського міжнародного кінофестивалю.

За словами Тимура Ященка, ідея зняти цей фільм у нього виникла ще у 2014 році, коли він побачив в YouTube відео, де українські моряки в заблокованому Криму співали «Воїни світла». Це відео стало одним із найпопулярніших за час подій на Донузлаві. Виконання пісні приписали тоді команді «Черкас», хоча насправді співав екіпаж «Костянтина Ольшанського».

Попри цю помилку, це відео зачепило мене. До того ж, я сам із Черкас, і мене, як і багатьох земляків, надзвичайно вразила історія цих хлопців, які тоді, в 2014 році були готові битися з росіянами. Крім того, тоді ще були свіжими спогади та переживання після Революції гідності. Тож я одразу зрозумів: історія заблокованого українського корабля та його героїчної команди заслуговує на те, щоб присвятити їй фільм, – розповів режисер.

Навіть після захоплення тральщика команда «Черкас» відмовилася спускати український прапор. Тоді це зробили самі росіяни, вже після того як із борту зійшов останній наш моряк, – згадує командир тральщика, капітан ІІ рангу ВМС ЗСУ, почесний громадянин міста Черкаси Юрій Федаш. У стрічці він виступив консультантом, а кілька ролей виконали справжні матроси з «Черкас».

Фільм не лише майстерно відтворює те, що відбувалося на озері Донузлав в березні 2014 року. Він ще й є першим в історії українського кінематографу художнім фільмом, присвяченим Військово-Морським Силам України. Але оскільки він є художнім, глядач не побачить у ньому документально відтворених подій. Хоча деякі епізоди в реальності не були пов’язані з тральщиком “Черкаси”, це зовсім не шкодить стрічці. Шкодить їй інше – слабенький сценарій, погано прописані сюжетні лінії з головними героями, яких ми бачимо від початку фільму, змазаний і зовсім зайвий фінал. Натомість частину фільму, що присвячена подіям у Криму забути, мабуть, буде дуже важко.

За словами авторів стрічки, до старту українського прокату буде підготовлена інша, дещо коротша версія, з віковим обмеженням до 12 років.

Юрій Федаш у центрі. Праворуч Пилип Іллєнко. Світлина з ФБ Пилипа Іллєнка

Як зізнався після прем’єри фільму Юрій Федаш, він змирився з тим, що реальну історію його корабля довелося доповнювати художніми прийомами, які є цілком природніми у кіно.

Сам фон, на якому відбуваються події у стрічі, є максимально правдивим. Окрім деяких епізодів. Приміром, з виконанням пісні «Воїни світла». Я ще тоді давав коментарі, що у нас в березні 2014 року не було часу пісні співати. Я наполягав, щоб цього не було в кіно, але режисер мене, як завжди, не послухав. Інший момент – коли бетоном заливали головні двигуни. Цього теж не було. У фільмі показаний екіпаж, який менш згуртований і почав бути дисциплінованим лише з початком тих подій у Криму. Насправді наш екіпаж був з самого початку дуже згуртований і точно не дозволяв собі курити в каютах, – розповів Юрій Федаш.

Як уточнив режисер, для нього «U311 Черкаси» не стільки заснований на реальних подіях фільм, скільки натхненний ними.

Я спробував показати збірний образ моряків, які не зрадили присязі в березні 2014 року. І робив більше притчу, ніж документальне кіно, – зізнався Тимур Ященко.

Завдання кінематографу – створювати міфи, які потрібні для існування будь-якої нації. Для відтворення ж якихось історичних подій є інші жанри, інші речі. Є історики врешті решт, – доповнив екс-голова Держкіно Пилип Іллєнко.

Всеукраїнський прокат фільму «U311 Черкаси» стартуватиме 27 лютого 2020 року.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я